Kalan Süre

Haberler

Yılda 200 kitap okumak hayal değil

Warren Buffet’a başarısının sırrı sorulduğunda kitapları işaret ederek “Her gün beş yüz sayfa kitap okumaya çalışın. Bilgi bu şekilde gelişmeye başlar. Zamanla birikir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu herkes yapabilir, ama eminim ki birçok insan yapmayacaktır.” demişti.

Kitaplar size seyahat etmeniz için cesaret verir. Kitaplar size anlamsız gelen yaşamlarınızda sahip olmadığınız rol modeller ve kahramanlar tanıtır. Günde beş yüz sayfa kitap okumanın ya da yılda iki yüz kitap bitirmenin kolay bir şey olmadığı aşikar fakat küçük bir matematik hesabıyla ve doğru taktiklerle bunu başarmak mümkün olabilir.

Başlamadan pes etmeyin

“Günde beş yüz sayfa kitap okumaya çalışın.” tavsiyesini duyan herhangi bir insanın ilk tepkisi muhtemelen “Hadi canım! İmkansız.” olacaktır. Normal bir insan aynı şekilde “Vaktim yok ki.” ya da “Ben kitap okumayı sevmem.” gibi bahaneler sıralayacaktır. Şimdi küçük bir matematik hesabı yapalım. Sonucunda yılda iki yüz kitap okumanın çok da zor olmadığını anlayacaksınız. Tıpkı Buffet’in dediği gibi bunu herkes yapabilir ama çoğu insan yapmayacaktır.

Normal bir insan dakikada iki yüz ila dört yüz kelime okuyabilir. Ortalama bir kitaptaysa elli bin kelime bulunuyor. İki yüz kitaptaki kelime sayısı on milyon kelime eder desek bu da 417 saat ediyor. Yani iki yüz kitap okumak için yılda 417 saate ihtiyacımız var. Birçok insan bu sayıyı duyar duymaz, “Yapamam. İmkansız.” diye işin içinden sıyrılabilir fakat şimdi bir de 417 saatin hayatlarımızda neye tekabül ettiğine bakalım.

Ortalama bir insanın bir yılda sosyal medyayla uğraşarak geçirdiği süre 608 saat, televizyona bakarak geçirdiği süre ise bin 642 saat. Yani toplamda 2 bin 250 saatimizi pek de bir şey yapmayarak geçiriyoruz. Bu 2 bin 250 saati kitap okuyarak geçirseydik yılda binden fazla kitap bitirmiş olurduk. Bu şekilde bakınca yılda iki yüz kitap okumak pek de imkansız görünmüyor. Fakat birçoğumuz sosyal medyaya ya da televizyona bağımlı olduğumuzu kabul etmek istemiyoruz. Hesabı yapmak kolay, zor olan ise hayata geçirmek. Okumanın önemini hepimiz biliyoruz. Daha fazla okumamız gerektiğini de biliyoruz ama yapmıyoruz. Fakat daha fazla okumaya başlamamızı sağlayacak basit taktikler de var.

Çevre tasarımı yapın

Sosyal medya bağımlılık yaratacak şekilde tasarlandığı için sosyal medyadan uzak durmaya çalışmanın sigarayı bırakmaya çalışmak kadar zor olduğunu söyleyebiliriz. O yüzden eğer daha fazla kitap okumak istiyorsanız öncelikle ortamda dikkatinizi dağıtan şeylerden kurtulun ve kitapları kolayca erişebileceğiniz yerlere koyun. Örneğin akıllı telefonunuzun ana ekranına da e-kitap okuyucu uygulamalar koyabilirsiniz.

Her konuda okuyun

Tek bir konuya odaklanmak yerine her şeyden biraz biraz okumaya çalışın. İmkanınız olan her yerde okuyun ve Orhan Pamuk’un “Bir gün bir kitap okudum ve hayatım değişti.” cümlesini hiç unutmayın.

 

Kaynak : https://www.dunyahalleri.com/yilda-200-kitap-okumak-hayal-degil