Kalan Süre

Kitap okumak hayatınızı nasıl değiştirir?


Kitap okumuyorsanız bir an önce başlamanız için çok sebep var.

 

Araştırmalara göre kitap okuyanların beyinleri çok yönlü ve farklı bir sistemle çalışıyor, yani siz de okuyarak yeteneklerinizi geliştirebilir ve hayatınızı zenginleştirebilirsiniz. Okumanın bilimsel olarak kanıtlanan faydalarından bazıları:

 

Beyninizi Güçlendirir

 

Yale Haskins Laboratuvarı Araştırma Müdürü Ken Pugh’a göre, kitap okumak beynin film izlerken ve müzik dinlerken kullandığı bölgelerden daha fazlasını çalıştırıyor, hafızayı güçlendiriyor ve zihni canlı tutarak Alzheimer gibi rahatsızlıkları engelliyor. Düzenli kitap okuyarak beyninizi aktif bir şekilde çalıştırabilir, en az satranç ve sudoku kadar etkili sayılan bu zihinsel egzersizle daha güçlü ve sağlıklı kalabilirsiniz. Kitap okurken hafızanıza aldığınız bilgiler beyinde yeni bağlantılar yaratıyor ve kısa süreli hafızanızı geliştirip ruh halinizi de dengeli kılıyor.

 

Stresten Kurtarır

 

Bazen günün stresini atmak için güzel bir kitap okumak yeter. Sussex Üniversitesi’nin araştırmalarına göre kitap okumak stresi yüzde 68 oranında azaltabiliyor, hatta aynı araştırmada yürümek ve müzik dinlemek gibi etkinliklerle sakinleşemeyenlerin kitap okuyarak rahatladıkları gözlemlendi. Aynı şekilde kitap okuduktan sonra uykuya daha rahat dalabilir ve daha dinlenmiş bir şekilde uyanabilirsiniz.

 

Empatinizi Artırır

 

Emory Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre okumak beyindeki bağlantıları artırıp güçlendiriyor. Kurgu edebiyat okuyan biri hayal gücünü kullanıp kendini bir başkasının yerine koyabildiği ve farklı karakterlerin iç dünyalarını çözümlemeye çalıştığı için empati yeteneği gelişiyor. Bilişsel Psikoloji Profesörü ve ödüllü yazar Keith Oatley şöyle diyor: “Okuyan insanlar diğerlerini daha iyi anlayabilir. Hayatı bir kez yaşadığımız söylenir; bence okuyarak pek çok hayat yaşayabiliriz.”

 

Dikkat Sürenizi Uzatır

 

Nörolog Susan Greenfield’e göre kitap okumak başlangıç, gelişme ve sonuç bölümleriyle okuyan kişinin neden sonuç ilişkisi kurmasını ve olayları daha net algılamasını sağlarken dikkat süresini de uzatıyor.

 

Yaşam Kalitenizi Yükseltir

 

Harvard Medical School'a göre, diğer zihinsel aktiviteler gibi, sinir hücreleri arasında yeni bağlantılar kurarak ileriki yaşlarda hücre kaybına karşı daha dayanıklı olmanızı sağlıyor. Beyninize sağladığı faydanın yanı sıra öğrendiğiniz bilgilerle hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Okumak konuşmanızı ve davranışlarınızı da doğru yönde değiştirerek iş ve kişisel yaşamınızda başarınızı artırır. Düşüncelerinizi ve ilgi alanlarını paylaşabileceğiniz bir kitap kulübüne katılıp ilişkilerinizi güçlendirebilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

 

Zekanınızı Geliştirir

 

Yeni kelimeler ve bilgiler öğrenmek aynı zamanda analiz yapma ve düşünme gücünüzü de geliştirir. Okuduğunuzu inceleyip farklı açılardan değerlendirebilmeniz de bu yetenekleri destekler ve kendinizi ifade etmenize yardımcı olur.

 

Mutlu Eder

 

Araştırmalara göre sevdiğiniz bir kitabı okumak sağlığınızı ve iç huzurunuzu etkiliyor, kendinize güveninizi artırıyor, hayatta karar vermeniz gereken konularda yardımcı olabiliyor ve yalnızlık hissini azaltıyor.