• 6. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuari
  • 9-17 Mart 2019
Kalan Süre

"Biricik meselem sonsuza varmak"


“BİR ŞİİR / BİR HAYAT”

 

“Çile”, Necip Fazıl Kısakürek’in bütün sanat ve dünya görüşünü içinde barındıran bir şiirdir… Ana teması, o’nun fiilen yaşadığı bir fikir buhranına bağlıdır.

 

İçine düştüğü “crize intellectuel”i, bu şiirinde ulvi ve soyut bir teze bağlayan Necip Fazıl, eşya ve hâdiselerin köküne ulaşma gayretiyle yıkılan kainattan sonra, yepyeni bir dünya ve anlayışa ermiş ve bu maceranın senfonisini “Çile” şiiriyle vermiştir.

 

“Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı”, Üstad’ın “Özel Eşyaları ve Fotoğrafları” eşliğinde, ziyaretçilerin “Çile” şiirinin mısralarını derinden yaşaması amacıyla düzenlediği “Bir Şiir / Bir Hayat” isimli sergisinin kapılarını, CNR Kitap Fuarı salonunda açtı.

 

Tarih : 9 Mart 2018 Cuma -18 Mart 2018 Pazar

 

"Biricik meselem sonsuza varmak"

 

Ayrıca “Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı” tarafından düzenlenen söyleşilerde “Çile” ve "Biricik meslem sonsuza varmak" diyen Necip Fazıl Kısakürek'i oğlu Mehmet Kısakürek ve yazar Suat Ak Necip Fazıl'ı anlattı. 

 

13.500 kişi ‘Çile’yi gezdi
 
Bu yıl Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in Çile şiirinden yola çıkarak hazırlanan ‘Bir Şiir Bir Hayat Çile’ isimli sergi de fuarda büyük ilgi gördü. Necip Fazıl Kısakürek’in fotoğraflarının yanı sıra, özel eşyalarından bazılarının sergilendiği Bir Şiir Bir Hayat Çile sergisini ziyaret edenlerin sayısı 13.500’e ulaştı.
 

Mehmet Kısakürek söyleşi 14 Mart Çarşamba 15:00'de, Yazar Suat Ak ile Necip Fazıl ile Sosyal Mücadele Tarihi söyleşi 15 Mart 2018 Perşembe tarihlerinde gerçekleşti.